Šiuo metu galima rasti daugybę skirtingų hormoninės kontracepcijos priemonių, padedančių apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Tačiau nutinka įvairių gyvenimo atvejų, dėl kurių moteris gali pastoti. Tokiais atvejais išvengti neplanuoto nėštumo padeda skubioji hormoninė kontracepcija, apie kurią dažna moteris žino nepakankamai. Ką svarbiausia žinoti apie skubiąją kontracepciją, kada ir kaip ją naudoti išsamiai aiškina Fabijoniškių šeimos klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Inga Soročkina.
Skubioji kontracepcija neskirta esamam nėštumui nutraukti
Populiariausios ir dažniausiai naudojamos skubiosios hormoninės kontracepcijos priemonės – geriamosios kontracepcijos tabletės. Tai – saugi ir efektyvi priemonė, padedanti išvengti neplanuoto nėštumo, kurią galima naudoti šiais atvejais:
- Po nesaugių lytinių santykių;
- Plyšus ar nusmukus prezervatyvui;
- Po išprievartavimo;
- Neišgėrus įprastos kontracepcijos tablečių.
Viena didžiausių klaidų manyti, kad skubioji kontracepcija gali būti skirta esamam nėštumui nutraukti. Svarbu akcentuoti, kad ši kontracepcijos priemonė efektyvi tik tuomet, kai vaistas yra išgertas iki ovuliacijos, nes atitolina arba neleidžia įvykti ovuliacijai. Jei tabletė buvo išgerta jau po ovuliacijos, ji neapsaugos nuo pastojimo. Be to, reikia žinoti ir tai, kad jei tabletė per 3 val. nuo išgėrimo buvo išvemta, būtina išgerti dar vieną tabletę.
Kada atlikti nėštumo testą?
Svarbu pastebėti, kad laiku ir tinkamai pasinaudojus hormonine skubiąja kontracepcija išlieka maža pastojimo tikimybė. Ši kontraceptinė priemonė sutrikdo ovuliaciją, trukdo apvaisinto kiaušinėlio implantacijai bei slopina kiaušintakio peristaltiką. Tačiau pažymėtina, kad jei po skubiosios kontracepcijos vartojimo mėnesinės neprasideda per 3 savaitės, reikėtų atlikti nėštumo testą ir pasitikrinti dėl galimo nėštumo.
Akcentuotina ir tai, kad dažnai vartoti skubiosios kontracepcijos nereikėtų. Jeigu skubios kontracepcijos prisireikia du kartus per mėnesį, reiškia, kad jau atėjo laikas rinktis ilgalaikės apsaugos nuo neplanuoto pastojimo priemonę.
Veiksmingiausia – varinė spiralė
Veiksmingiausia skubiosios kontracepcijos priemonė – varinė spiralė. Pažymėtina, kad jei spiralė įvedama į gimdą iki 5 parų nuo nesaugių lytinių santykių, veiksmingumas siekia 100 %. Verta žinoti, jog varis stabdo spermatozoidų migraciją į kiaušintakius, o vario jonai keičia gimdos terpę ir stabdo kiaušinėlio migraciją bei implantaciją. Taip nehormoninė intrauterininė varinė spiralė neleidžia įvykti apvaisinimui ir vystytis nėštumui gimdoje. Akcentuotina, kad varinė spiralė – vienintelis skubiosios kontracepcijos metodas, kuris yra veiksmingas po ovuliacijos.
Prireikė skubiosios kontracepcijos?
Prireikus pasinaudoti skubiąja kontracepcija tą gali padaryti kiekviena moteris. Geriamas skubiosios kontracepcijos tabletės galima rasti vaistinėse. Dėl varinės spiralės įvedimo svarbu kreiptis į prižiūrinčią akušerę-ginekologę tam, kad procedūra būtų atlikta profesionalai, nepažeidžiant gimdos sienelės ir užtikrinant saugumą, efektyvumą bei gerą moters savijautą.